SaaS - jak zawładnęli światem i co się z nimi później stanie

Contents

SaaS - jak zawładnęli światem Crypto WiKi
SaaS - jak zawładnęli światem

SaaS to jedna z form korzystania z aplikacji, gdy aplikacja nie znajduje się na komputerze użytkownika pod stołem, ale gdzieś daleko „w chmurze”. Użytkownik wypełnia je jedynie własnymi danymi przez Internet. Facebook, e-mail, Trello i Google Analytics to SaaS.

Więc co ci, którzy je tworzą, myślą o SaaS?

1. Dlaczego SaaS podbił świat

Małe firmy zwykle nie mają dodatkowych rąk. Ale kiedy kupujesz aplikację, ktoś musi ją utrzymywać w dobrym stanie, aktualizować, tworzyć kopie zapasowe i tak dalej. W modelu SaaS usługodawca przejmuje te zadania administracyjne. Typowym przykładem jest projekt https://doctranslator.com/.

Kolejna ważna rzecz – dziś użytkownik jest już przyzwyczajony do tego, że jego dane są dostępne z różnych urządzeń: laptopa, tabletu, smartfona, stale synchronizowane. Oprogramowanie lokalne nie jest do tego odpowiednie. Oznacza to, że musi istnieć usługa, do której można uzyskać dostęp z dowolnego miejsca. To właśnie zapewnia SaaS.

2. Jak SaaS pomogło zmniejszyć ilość pirackiego oprogramowania

Wiele osób łatwiej jest skorzystać z modelu subskrypcji i zapłacić niewielką miesięczną opłatę niż od razu kupić drogie oprogramowanie. Kiedyś w naszym kraju zainstalowano dużo pirackiego oprogramowania, ponieważ oprogramowanie było drogie. Płacenie niewielkich kwot co miesiąc jest znacznie wygodniejsze. Dlatego teraz nawet mała firma może legalnie korzystać z niezbędnego oprogramowania, które kiedyś uderzało w budżet poważnymi jednorazowymi zakupami.

3. Jak SaaS zapewnia bezpieczeństwo danych użytkownika

Wszystkie poważne SaaS umożliwiają eksportowanie danych, dzięki czemu w przypadku migracji z jednej usługi do drugiej są one zapisywane, mogą zostać wdrożone na Twoim serwerze lub przesłane do SaaS innego dostawcy. Ta funkcja eliminuje strach użytkownika przed zablokowaniem dostawcy - ""zablokowaniem"" w rozwiązaniu od jednego dostawcy: Wiki.

Nie każdy myśli o tym na początkowym etapie wyboru rozwiązania. Jeśli później nie będzie można wydobyć danych z chmury, istnieją dwa wyjścia: albo stracić dane i przejść do innego dostawcy, albo nadal płacić staremu, nawet jeśli nie jest już satysfakcjonujący.

Ryzyko to nie jest konsekwencją modelu biznesowego SaaS, ale brakiem znajomości obsługi komputera w zakresie korzystania z chmur, które często są bezpieczniejsze niż ich własna infrastruktura.