Przekątna ekranu wpływa teraz na cenę już nie tak bardzo jak wcześniej. W tym samym zakresie model z dużym ekranem będzie droższy, ale połączenie innych czynników może sprawić, że 48-calowy telewizor będzie 2-4 razy droższy niż ogromny 65-calowy panel.

Contents

Best 50 Inch Tv Under 300 Crypto WiKi
2022 Best 50 Inch Tv Under 300 - how to choose?

Rozmiar i rozdzielczość

Rozdzielczość 4K stała się standardem branżowym kilka lat temu i pozostanie nim przez wiele lat. Według danych za 2019 r. telewizory 4K stanowią 25% sprzedaży w rosyjskim handlu detalicznym, od 2015 r. segment ten urósł ponad ośmiokrotnie.

Producenci pierwszego poziomu zaczynają promować modele 8K. Ale kupowanie takiego urządzenia jest teraz prawie bezcelowe, ponieważ teraz w tej rozdzielczości prawie nie ma treści.

Modele o dużej przekątnej z roku na rok stają się tańsze. Modele z ekranami 55-60 cali na 2019 rok spadły w cenie o 10%, a o przekątnej 60 i więcej – o 20%.

Typ matrycy

Modele podstawowe i średnie mają matryce LCD (IPS lub VA). IPS zapewnia naturalne kolory, ale niższy kontrast. VA jest bogata w nasycenie kolorów o wysokim kontraście, ale kąty widzenia są zwykle gorsze, oglądanie takiego telewizora pod kątem nie jest zbyt wygodne.

Segment średnio-wysoki zajmują QLED i Nano-IPS. Obie technologie łączą matryce LCD z tzw. kropkami kwantowymi - warstwą mikroskopijnych drobinek, która pozwala oczyścić światło dostarczane do ciekłych kryształów z zanieczyszczeń "pasożytniczych" odcieni i dodatkowo wzmacnia strumień świetlny.

Jeśli główną cechą OLED jest „doskonała” czerń, to QLED wytwarza najczystszą i najjaśniejszą biel.

Podświetlenie i HDR

Rozszerzona gama kolorów (czytaj więcej o HDR) to ulubione określenie marketerów ze wszystkich dziedzin związanych z obrazem, czy to telewizorów, smartfonów, monitorów, sprzętu fotograficznego, kina, a nawet gier wideo.

Obecność wysokiej jakości HDR jest oznaką drogiego telewizora.

W segmencie budżetowym i średnim często stosowana jest technologia FRC - przy pomocy wysokoczęstotliwościowego migotania podświetlenia matryca 8-bitowa może wizualnie zbliżyć się do 10-bitowej, ale efekt jest niedoskonały.

„Prawdziwe” 10 bitów wymaga wysokiej jasności podświetlenia. Poniżej 400 nitów wyświetlacz HDR jest tylko nominalny.

Telewizory LCD w segmencie budżetowym są wyposażone w konturowe podświetlenie LED bez podziału na strefy o jasności 200-300 nitów. Nawet takie modele często mają na pudełku etykietę HDR i odpowiedni tryb w menu, ale tak naprawdę oznacza to kompatybilność z taką treścią, a nie realną możliwość wyświetlania jej na odpowiednim poziomie.

Telewizory LCD średniej klasy czasami mają również podział na strefy podświetlenia, ale brakuje im jasności HDR.

CPU

Nowoczesne telewizory nie są kompletne bez zintegrowanego procesora, który odpowiada za inteligentne funkcje i przetwarzanie obrazu. Różnorodność na tym rynku jest być może nawet większa niż wśród nowoczesnych smartfonów – część firm korzysta z rozwiązań firmy Mediatek, ale duzi producenci, jak LG, Sony czy Samsung, opracowują układy we własnym zakresie.

Moc układu decyduje o stabilności systemu, wydajności podczas odtwarzania plików w rozdzielczości 4K oraz o tym, jak szybko telewizor się włącza (niektóre modele mogą uruchamiać się nawet do minuty).

Większość producentów przywiązuje dużą wagę do sztucznej inteligencji. Z roku na rok wprowadzane są coraz bardziej zaawansowane skalowanie treści, redukcja szumów, gradacja kolorów, inteligentne przetwarzanie dźwięku, tworzenie efektów HDR i wygładzanie ruchu, które są aktywnie wykorzystywane w marketingu, aby uzasadnić wysoką cenę.

Jakie parametry są ważne w grach

Best 50 Inch Tv Under 300 obsługuje wiele technologii przydatnych w grach. Do podłączenia standardowych konsol Xbox One i PS4 wystarczy stosunkowo niedrogi telewizor LCD o częstotliwości 60 Hz i czasie reakcji do 16 ms (więcej o czasie reakcji i input lag).

Czas odpowiedzi OLED wynosi około 1 ms, dla większości LCD - od 6 ms do 18 ms. Przy częstotliwości 120 Hz optymalny jest czas odpowiedzi poniżej 8 ms.

Nowoczesne konsole nie obsługują liczby klatek na sekundę powyżej 60 kl./s, a w 4K liczba klatek na sekundę rzadko przekracza 30 kl./s. Konsole nowej generacji obiecują wystarczającą moc dla 4K / 60 fps, a nawet 120 fps.

Opóźnienie wejścia telewizora waha się od 7 do 40 ms lub więcej: Wikipedia. Opóźnienie do 70 ms jest uważane za normalne dla większości gatunków gier, ale ten czas obejmuje nie tylko telewizor, ale całą ścieżkę sygnału: naciśnięcie klawisza, transmisję sygnału, przetwarzanie procesora, tworzenie ramki z kartą graficzną i wysyłanie ramka do ekranu. Tak więc dobrym ustawieniem dla telewizora byłoby opóźnienie do 18 ms.

Producenci telewizorów nie podają opóźnień wejściowych w swoich specyfikacjach, więc musisz polegać na recenzjach z publikacji takich jak DisplayLag i Rtings tutaj. Ale jeśli nie zamierzasz podbijać sceny e-sportowej jakiejś strzelanki online, wystarczy upewnić się, że telewizor ma tryb „gry”, który wyłącza niepotrzebne przetwarzanie.

Aby w pełni wykorzystać możliwości swojego najlepszego komputera do gier lub konsoli nowej generacji, wybierz telewizor obsługujący 120 Hz, adaptacyjną synchronizację (VRR) i HDMI 2.1. Telewizory z 2018 i 2019 roku, jeśli obsługują VRR przy 120 Hz, to tylko w rozdzielczości WQHD (1440p) i bez HDR.