Każdy, kto wie coś o bitcoinie (lub ogólnie o branży kryptograficznej), widział, że BTC jest uznanym na całym świecie tickerem dla najcenniejszej kryptowaluty na świecie. Jednak nie wszyscy wiedzą, że Bitcoin faktycznie ma dwa oficjalne paski.

Contents

BTC kontra XBT Crypto WiKi
Oprócz zwykłego BTC istnieje drugi ticker XBT

Możesz zapytać „dlaczego potrzebujemy dwóch tickerów dla tej samej kryptowaluty”? Aby odpowiedzieć na to rozsądne pytanie, najpierw musimy zrozumieć, czym jest kryptowaluta.

Dla niektórych może to być zaskoczeniem, ale w rzeczywistości naklejki kryptowalutowe nie są chronione prawem autorskim, co oznacza, że ​​nie ma ani jednego oficjalnego organu zarządzającego, który by je zarejestrował. Nie ma jeszcze standardowej procedury nazywania tickerów kryptowalut. Najczęściej bitcoin kojarzy się z tickerem BTC, który jest zgodny z oryginalną nazwą.

Dlaczego więc pojawił się XBT i jaki jest jego cel?

XBT / BTC

Kiedy popularność Bitcoina zaczęła gwałtownie rosnąć, wiele giełd i instytucji wymagało oficjalnego kodu waluty. Problem polegał na tym, że klasyczna nazwa tickera „BTC” naruszała międzynarodową normę ISO 4217.

Norma ISO 4217 określa zasady walut krajowych i ich nomenklatury, a także aktywów pozarządowych, takich jak złoto i srebro (o kryptonimach XAU i XAG). Reguły nakazują, aby dwie pierwsze litery trzyliterowego znaku oznaczały kod kraju, a ostatnia ostatnia powinna oznaczać początkową literę waluty krajowej.

W rzeczywistości symbol „BTC” koliduje z walutą Bhutanu, jego skrót to BTN (Bhutan Ngultrum). Z tego powodu pojawił się alternatywny ticker o nazwie „XBT”. Kod „X” jest nadawany wszystkim „superwalutom”, które działają jako globalny środek wymiany. Innym bardzo dobrym tego przykładem jest redukcja złota (XAU).

Bitcoin XBT

XBT nie jest popularny, ale jest używany przez różne giełdy kryptograficzne, takie jak Kraken i BitMEX. Co ciekawe, nie ma oficjalnego konsensusu między różnymi giełdami kryptowalut co do tego, który ticker bitcoin należy uznać za ogólnie przyjęty. Może to wynikać z faktu, że Bitcoin jest tak ogromny, że jego zalety przeważają nad znaczeniem tickerów.

Ref.: https://nsbroker.com/bch-usd