Portfel kryptowalutowy przechowuje klucze publiczne oraz prywatne, które mogą być używane do przyjmowania lub wydawania kryptowalut. Portfel może zawierać wiele par kluczy publicznych i prywatnych. W styczniu 2018 r. istnieje ponad trzynaście tysięcy kryptowalut; pierwszym i najbardziej znanym jest bitcoin

Contents

Portfel kryptowalutowy
 Crypto WiKi
Portfel kryptowalutowy przechowuje klucze publiczne oraz prywatne, które mogą być używane do przyjmowania lub wydawania kryptowalut

Sama kryptowaluta nie znajduje się w portfelu. W przypadku bitcoin i innych altcoinów, jednostki monet są przechowywane w zdecentralizowanej publicznej dostępnej dla wszystkich księdze. Każda część kryptowaluty ma klucz prywatny. Za pomocą klucza prywatnego można “pisać” w księdze publicznej, efektywnie wydając odpowiednią kryptowalutę.

Dostęp do portfela

Wybierając portfel kryptowalutowy, właściciel musi pamiętać o tym, kto ma dostęp do (kopii) kluczy prywatnych, a tym samym mieć potencjalny dostęp do kryptowaluty. Podobnie jak w przypadku banku, użytkownik musi zaufać dostawcy, aby zapewnić bezpieczeństwo swoim monetą. Zaufanie zawiodło w przypadku giełdy Mt. Gox, która “straciła” większość bitcoinów swoich klientów. Pobieranie portfela kryptowalutowego do komputera lub telefonu nie oznacza automatycznie, że właściciel jest jedynym właścicielem posiadającym kopię kluczy prywatnych. Na przykład w Coinbase można zainstalować portfel na telefonie i uzyskać dostęp do tego samego portfela za pośrednictwem strony internetowej. Oprogramowanie również może mieć słabe punkty. Dostęp do portfela nie jest wymagany do otrzymywania kryptowalut. Portfel wysyłający musi znać jedynie adres docelowy. Każdy może wysłać kryptowalutę na inne portfele. Jednak używać go może tylko ten, kto posiada klucz prywatny odpowiedniego portfela.

Rodzaje portfeli

Portfele w postaci aplikacji Aplikacja zainstalowana lokalnie na komputerze, telefonie lub tablecie.

Portfele sprzętowe

Portfele sprzętowe są uważane za najbezpieczniejsze, ponieważ klucze prywatne nigdy nie opuszczają portfela fizycznego. Klucze są tworzone na żywo oraz są usuwane wewnątrz portfela sprzętowego. Występują w postaci USB. Portfele sprzętowe, takie jak LedgerWallet i Trezor, mają modele, które wymagają od użytkownika fizycznego naciśnięcia lub dotknięcia portfela w celu zatwierdzenia transakcji.

Portfele przeglądarkowe

Portfel udostępniany przez serwis świadczący tego typu usługi. Do korzystania z portfela potrzebna jest tylko przeglądarka na dowolnym komputerze/telefonie/tablecie. Duża mobilność kosztem mniejszego bezpieczeństwa, gdyż bezpieczeństwo naszych kryptowalut zależy już od osób trzecich.

Gorące i zimne portfele

Terminy używane również w kontekście portfeli kryptowalutowych to gorące oraz zimne portfele. Gorące portfele są podłączone do internetu, podczas gdy zimne nie są (działają w trybie offline). Kryptowaluty w gorącym portfelu można wydać w dowolnym momencie. Zimny ​​portfel natomiast musi najpierw zostać “podłączony” do internetu, co za tym idzie, jest bezpieczniejszy od ciepłego, ponieważ nie jest podatny na zewnętrzne ataki.